+48 608 62 60 60, 42 647 15 20 info@abc-przedszkole.pl

Witam Skrzaty i wszystkie Trolle Bagienne 🙂

Dziś już piątek. Przed Wami dwa dni wolnego. Ale zanim oddamy się weekendowemu odpoczynkowi zrobimy kilka zadań, które dla Was przygotowałam.
Życzę udanego dnia – Ciocia Justyna

1) Wysłuchaj uważnie tekstu opowiadania „O tulipanie” M. Różyckiej

Opowiem wam historię o cebulce …
Była sobie cebulka, całkiem podobna do tych, które się je, ale mniejsza. Jesienią, kiedy liście na drzewach zaczęły żółknąć cebulka została zakopana w ziemi – tak jak skarb. Cebulka wcale się nie martwiła. Jadła, piła (bo cebulki potrafią jeść i pić pod ziemią), a nawet troszkę urosła: wypuściła od dołu korzonki, a od góry mały rożek, to znaczy kiełek. Potem zrobiło się zimno, na ziemię spadły liście, a jeszcze później śnieg. Cebulka wcale się nie martwiła, tylko zasnęła pod swoją żółto- brązowo- białą kołderką. Spała długo, długo. Pewnego razu coś ją obudziło śnieg stopniał, robiło się coraz cieplej. Świeciło słonko a później spadł deszcz, twarda ziemia stawała się coraz bardziej miękka i wilgotna. Znowu można było jeść i pić, a w dodatku coś strasznie ciągnęło cebulkę do góry. Nie mogła od razu cała wyjść spod ziemi, ale wysunęła swój rożek. Rożek wydłużał się jak antena, aż ujrzał świat. Tak powstała zieleniąca się łodyga i liście … A na końcu był pączek. Oczywiście nie taki do jedzenia, tylko mniejszy i zielony. Któregoś dnia, gdy słońce przygrzało naprawdę mocno, pączek zaczerwienił się i rozchylił. I okazało się, że na świecie pojawił się piękny tulipan! Naprawdę nastała wiosna!
Odpowiedz na pytania dotyczące tekstu:
– Kto jest bohaterem opowiadania?
– Kiedy posadzono cebulkę do ziemi? Pamiętasz jaka to była pora roku?
– Co wyrosło z cebulki?
– Czego potrzebowała cebulka, by wyrósł z niej tulipan?

2) Przyjrzyj się uważnie obrazkowi. Nazwij części rośliny znajdujące się w pętli, następnie wskaż je na rysunku tulipana.

3) Przyjrzyj się ilustracji. Opowiedz co dzieje się na każdym z obrazków. Następnie wskaż prawidłową kolejność zdarzeń przedstawionych na obrazkach:

4) Ostatnie zadanie na dzisiaj. Poniżej znajduje się karta pracy. Połącz w kwadratach kropki w taki sposób, jak jest to pokazane na kwadracie obok. Powodzenia 🙂

Zdjęcia pochodzą z pakietu „Nowe przygody Olka i Ady A+” wydawnictwa MAC edukacja

Share This